Tasarruf Led Aydınlatmalar

Yarı iletken madde yardımı ile kullanılan katı temelli ve doğal ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. Led aydınlatma sistemlerinin üzerinden küçük bir akım geçer ve bu akım ciddi gerilime sebep olur. Bu gerilim silikon üzerinden geçer ve foton kopmasına neden olur. Kopan fotonlar ışımaya neden olur. İşte bu ışıma led aydınlatmalarının çalışma prensiplerini anlatır.

Led Sistemlerin Tercih Edilme Nedenleri

Bir led aydınlatma sisteminin ömrünün 100.000 saat olduğu düşünülürse; günde 8 saat ışık yaymadan, ortalama 35 yıl kullanım ömrü ortaya çıkar. Bu kadar kullanım ömrüne sahip bir aydınlatma sistemi gerçekten büyük tasarruf yapabilir.

Led aydınlatma sistemlerinin enerji kullanımı düşüktür ve altyapıları maliyetleri de düşüktür. Türkiye’de zaman zaman yaşanan elektrik dalgalanmaları vardır ve 150 V bir düşüşte bile randımanlı çalışabilirler.

Çok düşük miktarlarda ısı yaymaları da tercih sebeplerinden bir tanesidir. Ayrıca led lambaların kullanım alanı oldukça fazladır.

Düşük enerji ile çalıştıklarından, çevreye yararları olur. İlerleyen yıllarda, normal aydınlatma sistemlerinin yerini, led aydınlatma sistemlerinin alacağı öngörülüyor.