Solar Sokak Aydınlatma Ürünleri

  • Ana Sayfa
  • Solar Sokak Aydınlatma Ürünleri

Enerji tasarrufunun önem kazandığı günümüzde, artık yeni teknolojiler, tasarruf sağlamada bizlere yardımcı oluyorlar. Aydınlatma ürünlerinin güneş enerjisi ile çalışma prensibi, ilk olarak güneş pillerinin bulunması ile ortaya çıktı.

Güneş pilleri sayesinde, birçok aydınlatma ürünü birçok yerde kullanım imkânı buldu. Güneş pillerinin çalışma prensibi, silikon maddesinin güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmesi üzerine çalışır.

İlk başlarda bu teknoloji bulunduğu zaman, platin güneş hücreleri ile yapılan bu işlem, daha sonrasında silikon malzemesinin de aynı işlevi yerine getirdiğinin bulunması ile birlikte, geniş bir kullanım alanı bulabildi.

Güneş hücrelerinden oluşan fotovoltatik piller, güneşten aldıkları ışınları, doğrudan elektrik enerjisine dönüştürüyorlar.

Dış mekânda kullanılan aydınlatma elemanlarının taban kısımlarında bulunan kutuların içinde, bu pillerden bulunuyor. Güneş panelinden alınan enerji, doğrudan bu kutuların içindeki pillere iletiliyor. Gündüz depolanan enerji, gece vakitlerinde aydınlatma olarak bizlere geri dönüyor.

Sokak ve caddelerin yanı sıra, bahçe alanlarında da bu aydınlatma sistemleri kullanılmaya başladı. Üstelik güneş pillerinin uzun ömürlü olması, yüksek oranda tasarruf yapılabilmesine olanak sağlıyor.