İşyeri Aydınlatması Nasıl Yapılmalı?

Günümüzde çoğu insan kapalı ortamda çalışıyor ve neredeyse bütün gününü doğal olmayan bir şekilde yetersiz aydınlatma altında geçiriyor. Şirketler ise giderek artan bir şekilde, personel refahını nasıl geliştirebilecekleri ve dinamik, yaratıcı, motive edici bir çevre oluşturabilecekleri soruları ile karşı karşıya, çünkü yapılan araştırmalar; aydınlık ve havadar işyerlerinin personel performansını ve iş verimini artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

İşyeri Aydınlatması ile Verimlilik Artışı

İşyeri memnuniyetinizi ve üretkenliğinizi arttıracak iyi bir aydınlatma, fonksiyonel ve atmosferik bir şekilde hoş çalışma koşulları yaratır.

  • Işık insanların biyolojik saat (sirkadiyen) ritmini senkronize eder. Uyku-uyanıklık döngüsünü etkiler ve bu durum sağlık ve verimlilik üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İşyeri aydınlatma öncelikle gün ışığı ve mevsime, ayrıca personelin kişisel ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır.
  • Gün ışığına erişemiyorsanız doğru ışık rengini seçmelisiniz. 17.000 Kelvin olan "mavi zenginleştirilmiş" ampullerin altında çalışmak; zihinsel keskinliği, canlılığı ve uyanıklığı destekler, aynı zamanda yorulmayı ve gündüz uykusuzluğunu azaltarak iş performansını artırır.  
  • Dikey yüzey aydınlatması, tercihen geniş duvar yüzeylerinde, refah ve derinlik hissi yaratmak için yaşamsal öneme sahiptir. Ayrıca gözler için görsel bir dinlenme odağı verir ve çalışma ortamına hoş bir atmosfer katar. Yalnızca biyolojik aydınlatma ihtiyaçlarının perspektifinden değil, mimari açıdan yeteri kadar aydınlanmamış işyerleri aynı zamanda odanın daha küçük hissedildiği bir algıya neden olur.
  • Çalışma alanında lamba çeşitleri ve renk sıcaklıkları farklı olmalıdır. İşyerinizdeki sıcak ışık kaynakları, farklı renk sıcaklıklarına sahip olan dolaylı ve genel aydınlatma ile kombine edilebilir.