Hangi Lambalar Kullanılarak Aydınlatma Yapılmalıdır?

  • Ana Sayfa
  • Bilgi
  • Hangi Lambalar Kullanılarak Aydınlatma Yapılmalıdır?

Aydınlatma gün ışığının bulunmadığı ya da gün ışığından faydalanılması imkânsız olan alanlarda tercih edilen bir enerjidir. Enerjinin doğru kullanılması kadar yeterli düzeyde kullanılması da önemlidir. Yetersiz aydınlatma sebebi ile insan psikolojisi olumsuz etkilenir. Aynı zamanda gözler de işlevini daha iyi yerine getirmek için ekstra çaba harcayarak, göz yorgunluğunun yaşanmasına sebep olur. Bunun tersi durumda yani fazla aydınlatmanın olduğu zamanda da insan psikolojisi aynı derece de etkilenir. Bu sebep ile aydınlanma planı hazırlanırken konumlandırılacak olan aydınlatma ürünlerinin yerleri özen ile seçilirken, kullanılacak olan değerlerde planlanması gerekir.

Aydınlatma için kullanılacak olan lambalar geçmişten günümüze kadar birçok farklı seçenek ile karşımız açıktı. Fakat günümüzde birçok iç ve dış alanda kullanılan led ampuller aydınlatma için oldukça önemli parçalar olup, enerjinin daha az kullanılmasını ve aynı aydınlanmaya sahip olmayı sağlıyor. Bu sebeplerden dolayı bulunulan alanlara uygun aydınlatma ürün seçimlerinin yapılması gerekir.

Aydınlatma Ürün Seçimi

Ev aydınlatmalarında göze direk olarak yansıyan ışığın tercih edilmemesi öneriliyor. Eğer konumu gereği olarak göze yansıyan bir aydınlatma alanınız var ise bunu aydınlatma ürün tercihiniz ile dengelemeniz mümkün. Göze ışığın direk olarak temasını engelleyecek olan ürün seçimini yaparak ışığın göz ile temasının önüne geçebilirsiniz.  Göze her hangi bir teması olamayan alanlarda ise ışığın yayılmasını engelleyecek olan ürünlerin seçilmemesi gerekir.