Güneş Enerjili Aydınlatma Nedir?

Son yıllarda, enerji tasarrufunun önemi daha iyi anlaşılmaya başlandı. Bu konuda ülkemizde ilk olarak harekete geçen, yerel yönetimler oldu. Yerel yönetimlerin başarılı uygulamaları ve seçtikleri pilot alanda uyguladıkları, aydınlatma yöntemleri ile ciddi oranda enerji tasarrufu sağlandı.

Bu tasarrufu sağlayan ise aslında dünyaya fazlasıyla enerji sağlayan ve hiç tükenmeyen bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi, birçok ülkede teknolojilerin adapte edilmesi ile birlikte, maksimum seviyede kullanılmaya çalışan bir enerji türüdür. Güneş enerjili aydınlatma ürünleri ise bu ürünlerden yalnızca bir tanesidir.

Güneş Enerjili Aydınlatma Nerelerde Kullanılır?

Ülkemizde şu sıralar en çok cadde ve sokak aydınlatmasında kullanılan bu ürünler, bahçe aydınlatmasında az da olsa kullanılmaya başlandı. Ülkemizdeki enerji sıkıntısı göz önüne alındığında, bu ürünlerin evlerde de yaygınlaşması, ülke ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Çalışma prensibi ise oldukça basittir. Aydınlatma direği, bu direğin üzerinde bulunan güneş paneli ve bu panelden elde edilen enerjinin, alt kısımdaki haznede toplanması üzerinedir. Güneş panellerinden elde edilen enerji, bu haznede birikir ve gece olunca aydınlatmanın aktif olmasını sağlar.