Evlerde Enerji Verimliliğini Sağlamak

Uygarlık bir anlamda enerjiye bağlı olmak demek. Ama dünyadaki enerji kaynaklarının hızla tükendiği de bir gerçek. Bu bizi geride kalan enerji kaynaklarını en verimli biçimde kullanma zorunluluğuna götürüyor. Enerji tasarrufu ülke farkı gözetmeksizin bütün ulusların ortak derdi. Yönetimler bazında düşünmekten başka bireysel olacak alacağımız tedbirler bile toplamda büyük bir enerji kazanımı sağlıyor. Eskilerin her zaman hatırlattığı gibi odadan çıkarken ışığı söndürmek bile artık edinilmesi gereken bir alışkanlık. Bahçe aydınlatmaları bile tasarruf konusunun içinde.

Enerji Kimlik Belgesi Almak Gerek

Son yıllarda kabul edilen yönetmeliklere göre binalar enerjiyi en verimli biçimde kullanmak ve bunun ölçüsü de enerji kimlik belgesi ile belgelemek zorundalar. Bu yüzden mantolama, çatı izolasyonu gibi her türlü tedbirin alınması gerekiyor. Binalarda geçerli olan kesin tasarruf fikri bahçelerde kişisel çabalarla sağlanabilir. Gece aydınlatmaları için doğal bir loşluk sağlayan solar enerjili lambaları ya da toplu bir değişiklikle kurulacak ledli sistemler sonuçta büyük bir tasarruf sağlayacaktır. Bahçenizin tadını çıkarmak için geceleri zaten kuvvetli ışık kaynaklarına ihtiyacınız yoktur. Uzun yaz sohbetleri loş mekanlarda çok daha güzel olur.

Bahçelerde sağlanacak enerji tasarrufu için turistik tesislerin bahçe düzenlemeleri de muhakkak elden geçirilmeli. Onlarca evin elektriğini bir anda sadece reklam amaçlı ve dikkat çekmek için kullanan otel bahçeleri enerjinin verimli kullanımı açısından kesinlikle hiçbir belge alamayacaklar gibi duruyor.