Doğru Lamba Seçimi

Aydınlatma söz konusu olunca doğru lamba seçimi ve lambayı konumlandırma mekanlar için çok önemlidir. Güneş gören mekan cepheleri ve görmeyen mekan cepheleri, lambanın doğru konumlandırılması için büyük rol oynar. Gerekli tespitlerden sonra yapılacak lamba yerleştirmeleri belli başlı durumlara dikkat ederek sağlanmalıdır.

Aydınlatma Ürünleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aydınlatma tercihleri doğru yapıldığı takdirde mekanları daha ferah ve istenilen biçimde göstermek mümkündür. Işığın rengi, doğru lambanın seçimi ve konumu dekorasyon mantığıyla hareket edildiği zaman istenileni sağlar.

Doğru lamba seçimi yaparken öncelikle mekanın kullanım amacı, fonksiyonelliği ve rahatlıkla birleştiği noktalar düşünülerek hareket edilmelidir. Bir mekan ne amaç için kullanılıyorsa aydınlatma o şekilde olmalıdır. Örneğin bir dinlenme salonu için floresan lambalar ve spotlar uygun olmayacağı gibi, çalışma ortamları için de loş ışık veren lamba seçimleri uygun olmayacaktır. Mekanın büyük olması durumunda lambalar ana ve ara ışıklandırma olarak yerleştirilebilir. Böyle durumlarda tek tip aydınlatma yerine amaca uygun konumlandırılarak mekan kullanışlı hale getirilir.