Banyo Aydınlatması İçin İpuçları

Elektrik insanlık için çok önemli ve artık kesinlikle vazgeçemeyeceğimiz bir buluş. Günümüzde elektriksiz hiçbir işimizi göremeyişimiz, her zaman ışığa ve elektrik gücüne ihtiyaç duyduğumuz bilinen bir gerçek. Elektriğin bize zuhur etmiş yansımalarından biri olan aydınlatmada bu nedenle çok önemli. Aydınlatma olmadan bir insan uyanamaz, trafikte yolu göremez, evinde rahat hareket edemez vs. Aydınlatma açısından önem arz eden evimizin bölümlerinden biriyse banyo. Banyomuzu nasıl aydınlatmalıyız sorusuna cevap olacak yazımızı sizler için derledik.

Banyo Aydınlatılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banyolarımız yoğun su ve buhar ile elektriğin buluştuğu bir ortam. Bu nedenle tedbir amaçlı buhara, ısıya ve suya dayanıklı aydınlatma ekipmanları seçmeli ve bunları kullanmalıyız. Aksi halde istemediğimiz kaza ya da kayıplara uğrayabiliriz. Aydınlatma renginin de öneminin büyük olduğu banyo aydınlatmasında kullanacağınız beyaz ışık sabahları uykunuzun daha çabuk açılmasını sağlayacak, akşamları ise kullanacağınız sarı ışık gözünüzü yormayacak ve sizi rahatlatacak.

Banyo Genel ve Lokal Aydınlatma

Genelde banyolarımız gün ışığı almaz ve karanlıktır. Bu sebeple hava aydınlık da olsa karanlık da olsa banyonun aydınlatmasını açmak zorunda kalırız. Bu yüzden banyolarımızda ilk yapacağımız aydınlatma genel aydınlatma olmalı. Yani banyonun tavanında yer alacak ve her yere eşit miktarda ışık verecek bir aydınlatmaya ihtiyacımız var. Banyomuz çok büyükse ve tavandan yapılacak bir aydınlatma yeterli olmayacaksa spot ışıklarından faydalanabiliriz. Genel aydınlatma sağlandıktan sonra banyoda en çok kullandığımız alanların lokal olarak aydınlatılmasına ihtiyaç duyuyoruz. Banyo dolabının karanlıkta kalması, lavabo çevresine yeterince ışık gelmemesi nedeniyle ihtiyaç duyabileceğimiz lokal aydınlatma banyo aynasına eklenecek aydınlatma aplikleri sayesinde çözülecektir. Aynı zamanda banyo dolap içlerini de bu apliklerle aydınlatabilir, aradığımız şeyleri daha rahat bulabilir. Banyo kaza riskinin yüksek olduğu alanlardan biri olduğu için görünmez kazalara ve dikkatsizliklere mahal vermemek adına aydınlatılmasına çok dikkat edilmeli ve bu ipuçları göz ardı edilmemelidir.