Bahçe Aydınlatmasında Dikkat Edilecek Noktalar

Har insanın hayalini kurduğu şey bahçeli bir evdir. Kendisine ait bir bahçesi olsa neler yapacağını anlatıp duran arkadaşınız emin olun ki bir süre sonra şikayet etmeye başlayacaktır. Çünkü her şey gibi bahçe de emek ister, dört mevsim bakım ister. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur sözü doğrudur. Bahçe ile ilgilenmek ciddi iştir. Ama sonuçta bakımlı bir bahçenin tadına da doyum olmaz. Kendi yarattığınız bahçenizi her şeyden daha çok benimsersiniz.

Zaten özellikle ilkbahar aylarında ve yaz mevsiminin başlarında bütün bahçeler sanki yeniden hayata başlarlar. Ve bir bahçeyi güzelleştiren unsurlardan biri de hiç şüphesiz aydınlatılmasıdır.

Bahçeler Dış Cephe Aydınlatması İçindedirler

Dış mekan denince balkonlar ve teraslarla beraber akla gelen bahçeler dış mekan aydınlatmasına girerler ama dikkat edin,  geniş dış cephe aydınlatmasına dahil değillerdir. Yani bol ışık kullanmanız gerekmez. Aksine loş bölümler yaratan bölgesel aydınlatmalar en iyi sonucu verirler. Kapı önlerine konan bir aplik, yürüme yollarına çok fazla sayıda olmayan çim üstü veya saplamalı  lambalar, oturma mekanına loş ışık verecek şapkalı ve motifli küçük boy bir aydınlatma direği, varsa küçük süs havuzunun çevresine biraz daha güçlü set ışıkları koymak yeterli olacaktır. Bu direklerin yanına veya çiçeklerin içine koyacağınız küçük kuş yuvası ya da prenses figürleri ile kombinasyonu tamamlayabilirsiniz. Önemli olan uygun aydınlatmanın en tasarruflu biçimde yapılmasıdır. Bu konuda da güneş enerjili lambalar her zaman iyi çözümdür.