Bahçe Aydınlatmada Işıklandırma Prensibi

Söz konusu bahçe aydınlatması olduğu zaman aydınlatmanın çeşidi ve konumu oldukça önemlidir. Bahçeler özellikle gece oturmaları, toplantılar ve kutlamalar için uygun bir yer olarak düşünüldüğü ve hazırlandığı zaman aydınlatma kusursuz bir şekilde olmalıdır.

Aydınlatma prensibi belli başlı uygulamalar içerdiği için, aydınlatma düzenlemeleri yapılırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. En önemlisi ise ışığın konumlandırılışıdır. Bahçe düzenlemesinde aydınlatma konfor ve fonksiyonellik bir arada düşünülerek yapılmalıdır.

Tabi ki bunlar estetik açıdan bir kaygı gütmelidir ve dekorasyon amacı da taşımalıdır. Örneğin bahçe duvarlarınızı daha etkileyici gösteren bir ışıklandırma sağlarken aynı zamanda insan gözünü rahatsız etmeyecek konforlukta yerleştirmeniz gerekir.

Bahçe Aydınlatma Prensipleri Nasıl Olmalıdır?

Bahçe aydınlatmasında oturma alanları ve yürüyüş alanları tespit edilerek yerine uygun aydınlatma çeşitleri tercih edilmelidir. Oturma alanlarında gözü yormayacak, aynı zamanda yeterli ışığı sağlayacak aydınlatmalar seçilirken, yürüyüş yollarında ve diğer park aydınlatmalarında çevreyi görebilme hakimiyeti sağlayan konumlandırmalar gerekir. Tüm bu hususlar sağlandığı zaman bahçe aydınlatmaları konforlu ve güvenli olabilmektedir.