Aydınlatmada Askılı Ürünler de Kullanabilirsiniz

Bahçeler ve balkonlar bizim çok sevdiğimiz yerler. Oralarda uğraşmayı seviyoruz. Ama bahçe düzenlemesi yaparken sadece sevmekten öte mantıklı düşünmek de gerek. Özellikle aydınlatma konusu var olan enerji kaynaklarının giderek azaldığı düşünüldüğünde tasarrufun mutlaka yapılması gereken bir alan. Yani bahçe dekorasyonu için hem estetiği hem de tasarrufu bir arada düşünmemiz gerekiyor.

Bahçe aydınlatmasında kullanılan dekoratif ürünler arasında askılı olarak bilinen aparatları da düşünebilirsiniz. Bir zincir yardımıyla asılabilir hale gelen ve çift duy ile çalışan lambalar özellikle oturma gruplarının bulunduğu bölümlere hem loş ışık verebilir hem de mekana güzellik katar.

Dış Mekan Aydınlatmaları

Bahçeleri aydınlatırken dış mekanda çalıştığınızı unutmayın, yani parlak ışık kaynaklarına zaten ihtiyacınız yok. Kapı girişlerini, yürüme yollarını, oturup sohbet edeceğiniz kısmı ve belki birkaç bitkinin dibini aydınlatmak yeterli olacaktır. Bunlar için duvar apliklerini ve küçük boy set üstü aydınlatma direklerini kullanmak uygun bir çözüm. Yürüme yolları için solar lambaları kullanmak da güzel bir görüntü verir.

Askılı ürünler aynı zamanda etraflarında olan koruma ile ışığı direk olarak göze vermedikleri için sağlıklıdır. Zaten ışık kaynağının göz hizasında olmaması aydınlatmada geçerli olan bir kuraldır ve bahçeler gibi dış mekan aydınlatmalarında da geçerlidir. Ne kadar aydınlatma armatürüne ihtiyaç olduğunu ise en iyi işe başlamadan önce bahçenizde yapacağınız bir gece keşfi ile tespit edebilirsiniz.