Aydınlatma Yaparken Tasarruf Sağlamak İçin Ne Yapmalı?

  • Ana Sayfa
  • Bilgi
  • Aydınlatma Yaparken Tasarruf Sağlamak İçin Ne Yapmalı?

Aydınlatmaya gün ışığından faydalanılmadığı zamanların yanı sıra alışveriş merkezi gibi alanlarda ise her daim ihtiyaç duyulur. Aydınlatma yaparken tasarruf sağlamak için öncelikle aydınlatmaya duyulan ihtiyaç unsuru dikkatte alınır. Gereksiz yere fazla enerji tüketimine sebep olacak olan fazla aydınlatma ürünlerinden kaçınmak gerekir. Bu sebep ile aydınlatılacak olan mekânın metre karesine göre belirlenen watt değerinde aydınlanma öneriliyor. Ayrıca aydınlatma lambalarında da tercih edeceğiniz led aydınlatmalar aynı ışık enerjisine daha az watt ile kavuşmamızı sağlayarak tasarruf etmenize sebep oluyor. Bunun yanı sıra mekân göre aydınlatma yaparken tasarruf sağlanabilecek olan belli kriterler vardır.

Tasarruf İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Aydınlatmayı özellikle gece gereksinim duyulan ev ve ofis alanlarında tasarruf sağlanabilecek olan led aydınlatmaların tercih edilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra dış mekân aydınlatmaları da bahçe ya da az kullanılan mekânlarda hareket sensorlu aydınlatma kullanımı tercih edilebilir.

Alışveriş merkezleri aydınlatanın gündüz ve gece sürekli olarak yaşandığı alanlardır. Bu tip mekânlarda vitrin aydınlatmasında şerit ledlere yer verilerek ekonomi sağlanabiliyor. İç ve dış mekânlarda kullanıma uygun olan led ampul seçiminde de gerekli olan kadar kullanım önem taşıyor. Aynı zamanda gereksiz olan yerlerin aydınlatılmamasına dikkat edilmesi de önerilir. Kullanılmayan mekânlarda bulunan enerjinin sadece kullanım sırasında açık tutulması ve sonrasında kapatılması da tasarruf için etkendir.