Aydınlatma Ürünlerini Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Aydınlatma ürünleri kullanımında ilk dikkat isteyen unsur aydınlatılan alanın genişliği ve bu alanın ışık ihtiyacının hesaplanmasıdır. Çünkü gereksiz fazlalık taşıyan aydınlatma ürünleri göz yorgunluğuna ve hatta bazı durumlarda migren ataklarının tetiklenmesine bile sebep olabilir. Bunun yanı sıra uzun süreli yetersiz ışık kullanılması ise gözde bozulmaya sebep olur. Dolayısı ile ilk önce alanın ışık ihtiyacının ideal bir şekilde karşılanıp karşılanmadığına dikkat edilmelidir.

Işık ihtiyacına bağlı olarak belirlenen seçenekler içerisinden mekan özelliklerinden kopuk olmayan, mekana uyum sağlayan, alanda hareketi engellemeyen, kolay tahrip olmayan ürünler tercih edilmeli ve kullanım esnasında da direkt olarak göz teması kurulmasına çok müsaade etmeyen noktalar belirlenmelidir. Yani ayaklı yüksek abajurlar kullanılıyorsa mekanın orta yerinde ya da geniş duvarlarda direkt ortada değil de köşelerde ya da saklanabilecek dar alanlarda bulundurulması faydalı olabilir.

Dekorasyonda Aydınlatma Ürünlerinin Önemi Nedir?

Günümüzde sadece aydınlık sağlama görevi taşımayan aynı zamanda estetik ihtiyaçların karşılanması için de önemli olan aydınlatma ürünleri kullanıldıkları alanların estetik olarak güzelleştirilmesinde de büyük rollere sahiplerdir. Örneğin, bir restoranda otururken gereksiz fazla ışık olması ya da mekanın yetersiz ışıklandırılmış olması nasıl rahatsız edici oluyorsa, göz zevkine uygunluk göstermeyen ürünler de benzeri bir iticiliğe sahip oluyor. Aydınlatılacak alanda istenen huzurlu, resmi, hareketli ya da durgun görünüme göre farklı ihtiyaçlar doğurur ve bu ihtiyaçların ideal bir aydınlatma için dikkate alınması gerekir.