Ufak Mekânlar Nasıl Aydınlatılmalı?

Küçük metrajlı bir odanın aydınlatması kolay gibi görünebilir oysa dikkat edilmesi gereken nüanslar vardır. Dar ve küçük alanlarda aydınlatma dekorasyonu bir sorun olabilir. Örneğin; yetersiz ışık klostrofobi nedeni olabilir, fazla ışık ve yanlış yönlendirmeler çok karmaşık gelebilir ve zihinsel bir kaos hissettirebilir. Ufak mekânlarda aydınlatma objeleri ve ışık çıkışının mükemmel bir atmosfer yaratmaya yardımcı olması gerekir.

Küçük Mekânlarda Işık ve Dekorasyon

Ufak bir odada çok fazla mobilya sığdıramayacağınız gibi ışığı artırmak, alanı arttırmak veya dağınıklığı hissetmek istemezseniz. Küçük bir odanın camdan yansıyacak günışığına ihtiyacı vardır, akşam kullanılacak ışık miktarı ise yeterli ve yalın olmalıdır. Masa lambaları veya zemin lambaları-lambaderler çok az yer kaplamalı ve genel aydınlatmaya destek olmalıdır.

ufak mekan

ufak mekan

Aydınlatma objelerinin mekân dekorasyonu ile ilişkili ve etkin kullanılması alanın daha büyük ve ferah görünmesine etki edebilir. Duvarların açık renk tercihi ve iyi bir ayna, küçük bir oda için iki şey yapacaktır; doğal ışığı veya lambalardan gelen ışığı yansıtmak ve daha geniş, daha derin bir alan yanılsaması yaratmak.

Ufak mekânlarda avize ve kolye lamba kullanımından mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Özellikle alçak tavanlarda mekânı daha da küçük gösterecek bir etki bırakır. Bunun yerine tavanı çevreleyen gömme spotlar, LED ışıklar tercih edilmelidir. Ayrıca küçük mekânınızın aydınlatmasını renkli lensler kullanmak, dekorasyon objelerine ışık açısını yöneltmek gibi kişisel tercihleriniz ile özelleştirebilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*