Salon Aydınlatmasında Nasıl Tasarruf Edilir?

Salonlar evlerin en önemli yaşam alanlarındandır. Salon dekorasyonunun önemli olmasının yanı sıra, salonda kullanılacak aydınlatma unsurlarının da önemi vardır. Burada en önemli husus, aydınlatmada tasarruf sağlanmasıdır.

Çok fazla ışık kaynağı, salonda yaşayan kişileri psikolojik ve fizyolojik olarak yorar. Farklı yerlere yerleştirilecek aydınlatma kaynağı ile bu sorun giderilebilir. Ancak aydınlatma sayısı fazla olacağından dolayı tasarruf özelliği bulunan ışık kaynaklarının seçimi gerekir.

salon aydınlatma

salon aydınlatma

Geniş Salonlar

Geniş salonlarda tavan armatürü seçimi yapılmalıdır. Tek bir noktada kullanılacak ve ışık şiddeti güçlü olan bir aydınlatma ile aynı zamanda tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca salon alanında çok fazla eşya varsa bu durum aydınlatmanın yeterli olmamasına neden olacaktır.

Dar Salonlar

Dar bir alana sahip salonlarda daha çok duvar apliklerinin kullanılması yeterli olacaktır. Hatta ayaklı armatürlerin ilave olarak kullanılmasında da bir sakınca yoktur. Tüm salon aydınlatmalarında tasarruf özelliği sağlayan, çok fazla bakım gerektirmeyen LED ampullerin kullanılması, aynı zamanda gereksiz kullanımı önleyecektir.

dar salon aydınlatma

dar salon aydınlatma

Geniş ve dar salonlarda aynı zamanda avize kullanılması eşit ışık dağılımını sağlayacaktır. Avizede bulunan parlak taşlar aynı zamanda ışığı bir miktar yansıtırlar.

Abajur ve lambader gibi aşağıdan ışık sağlayan ve doğrudan ışığı göze gelmeyen aydınlatma ürünleri de salon alanlarında kullanılabilir. Bu tür aydınlatmalar daha yumuşak bir atmosfer oluşmasını sağlarlar.

Kaliteli duy tipi satın alarak da, belli oranda tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*