Ofisleri Aydınlatırken Enerji Tasarrufu Nasıl Elde Edilir?

İş yerleri aydınlatmalarında enerji tasarrufu elde etmek önemlidir. Gün ışığından yeterli düzeyde fayda sağlanmayan ofis alanlarının yanı sıra geceleri de mesai saatlerinin uzadığı ofis alanları yer alıyor. Bu sebeplerden dolayı ofis aydınlatırken doğru ürün ve doğru konumlandırma yapılması enerji tasarrufu için gerekli olan bir önlemdir.

led aydınlatma

led aydınlatma

Hangi Işık Rengi Tercih Edilmelidir?

Ofis tipi alanların aydınlatılmasında özellikle masa başı işlerin yoğunlukta olmasından dolayı bu alanların daha iyi bir aydınlanma enerjisine sahip olması öneriliyor.  Bilgisayar ile çalışan kişilerin gözlerini rahatsız etmeyecek fakat işlemlerini rahatlıkla yapabilecek düzeyde bir aydınlatma ile çalışmaları gerekir. İş alanlarında sarı ışık kullanımı psikolojik olarak uykunun gelmesine etki edeceği için tercih edilmez. Genellikle beyaz ışıktan faydalanılan bu alanlarda beyaz ışığın olumsuz etkisinde de arınmak gerekir.

enerji tasarrufu

enerji tasarrufu

Led Aydınlatma Çeşitler ve Tasarruf

Ofis aydınlatmasında enerji tasarrufu elde etmek için led aydınlatma ürünlerinden yararlanılması öneriliyor. Şerit led kullanımında yaygın olarak kullanıldığı mekânlarda aynı zaman da led panel ya da ofisin metre karesine göre led ampul kullanımı tercih edilebilir. Bu ve buna benzer detaylara dikkat edildiği takdirde aydınlatmada tasarruf elde edilir. Aynı zamanda ofis alanında ışık konumu ile masa arasında orantılı bir beraberlik olması daha çok aydınlanma yaşanacağı için fazla enerji tüketim ihtiyacının yaşanmasına da engel olacak olan bir detaydır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*