Mekâna Göre Aydınlatma Türleri

Aydınlatma sektörünün gelişmesi ile beraber, aydınlatma alanında birçok ürün meydana geldi. Aydınlatma elemanlarından en çok ön plana çıkan türler, dış mekân için tasarlanan türlerdir.

Dış mekânlarda genellikle, bahçe alanlarında ve park alanlarında kullanılan aydınlatma türleri vardır. Bunun yanı sıra, büyük yapılan dış alanlarında kullanılan ve ışık kaynağı güçlü olan aydınlatma türleri vardır.

İç ve Dış Mekân Aydınlatma Türleri

Mekâna Göre Aydınlatma Türleri

Mekâna Göre Aydınlatma Türleri

İç mekânlarda genellikle, belli bir güçte olan aydınlatma elemanı kullanılır. Aydınlatmanın iç mekânlarda en çok göze çarpan türü, salon alanlarında kullanılan aydınlatmalardır. Bazı iç mekânlarda ayaklı ya da masaüstü tipi abajurlar kullanılır. Avize aydınlatması, birçok evde kullanılan iç mekân aydınlatma türlerinden bir tanesidir. Banyo ve tuvalet alanlarında genelde, tavana asma tipi ve tasarruf edebilen 100 watt gücünde aydınlatma ampulleri kullanılır.

Dış mekânlarda kullanılan aydınlatma kaynakları ise genelde, iç mekân aydınlatmalarından daha güçlü ışık kaynağına sahiptirler. Bahçe alanlarında günümüzde sıklıkla güneş enerjisi ile çalışan ve Led teknolojisini kullanan aydınlatma türleri kullanılır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*