Mekan Aydınlatmasına Estetik Çözümler

Mekan dekorasyonlarının önemli ayrıntılarından biri de aydınlatmadır. Mekan aydınlatması o mekanı kullanan kişileri direkt etkiler. Sadece ev ve işyerleri değil, insan kullanımında olan her yer ışığa ihtiyaç duyar.

aydinlatma

aydinlatma

Dekorasyonlarda aydınlatma elemanları çok önemlidir. Çünkü bu objeler ortama yayılan ışığın ne şekilde olacağını belirler. Ayrıca bir mekanın dekoratif bütünlüğü kullanılan avizeler, lambalar, led ışıklar, spotlar v.s. ile sağlanır. Bir iş yerinde tüm detayları ortaya çıkartan ama aynı zamanda gözü yormayan bir aydınlatma tercih edilebilirken, bir oturma odasında az ışıklı, belli yerleri aydınlatıp belli yerleri karanlıkta bırakan, dinlendirici bir ışıklandırma tercih edilebilir. Bu tamamen fonksiyonel tercihlere, kişisel seçimlere bağlıdır. Görsel olarak hoş görünen bir tavan lambası gündüz mekana estetik bir değer katar. Geceleri ise bu estetik değerin yanında fonksiyonel olarak kullanılır.

aydınlatma

aydınlatma

Şık ve Fonksiyonel Aydınlatma Objeleri

Aydınlatma güven hissiyle de çok alakalıdır. İnsanlar karanlık sokakları sevmez ve kendini güvende hissetmez. Aynı şekilde bir parkta veya bahçede de ışıklandırma ister. Mesela evinin bir bahçesinde bir lamba varsa orada başka türlü bir hava oluşur, bahçenin kullanımı fazlalaşır. Güzel bir bahçe lambası bahçenin tüm havasını değiştirir ve orayı daha bir güzelleştirir.

aydınlatma

aydınlatma

İster kitabınızı okurken rahat etmeniz için özel bir abajur, ister yatak odanızın huzurunu arttıran soft aydınlatma, ister geniş salonunuza şıklık ve parlaklık getirecek bir avizei ister bahçe kapınıza takacağınız bir sış mekan lambası olsun, artık estetik değerlerinize ve ihtiyacınıza hitap edecek çok sayıda seçenek bulunuyor ve aydınlatma çözümleri çeşitli şekillerde hayatınızın parçası olmaya devam ediyor.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*