Işık Kirliliği Nasıl Olur?

Işık kirliliği genel olarak hava, çevre ve su kirliği gibi direk olarak insan sağlığına zararlı olmasa da genel olarak insanlara zarar veren bir durumdur. Işık kirliğinin oluşumu sonrasında insanların uğrayacağı zarar ise genel bir bütünlük içinde yaşanır. Işık kirliliği farklı uygulama içerikleri ile karşımıza çıkıyor. Genel olarak gereksiz alanların aydınlatılması ya da aşırı aydınlatmaya yer açılması ışık kirliliğine sebep olan nedendir. Bu kirlilik oluşumu sonrasında ise üretilen enerji boşa harcanır. Boşa harcanan enerji ise ilk olarak ev bütçenize zarar verirken genel olarak ise ülke ekonomisini de olumsuz etkileyecek olan bir durumdur. Bu sebep ile de ışık kirliliğine neden olarak olan yanlış ışık seçimleri ve gereksiz aydınlatma içeriklerinden uzak durulması önemlidir.

Işık Kirliğinin Önüne Geçmek İçin Ne Yapmalı?

Işık kirliği kimi zaman gökyüzüne doğru olan aydınlatmalarda, gereksiz olan alanların sürekli aydınlatılmasında ya da fazla ışık ile aydınlatmanın olması anlamında karşımıza çıkıyor. Ev ve bahçe aydınlatma seçimlerinizde doğru aydınlatma tercihlerine yer açarak ışık kirliliğinin de önüne geçmenin avantajını yaşayabilirsiniz.

Işık seçimlerinizde mekâna uygun olan enerji gücüne yer vermeniz öncelliklidir. Aşırı, göz kamaştıran ışıktan uzak durulması gerekir. Bunun yanı sıra bahçenin aydınlatılmasında ise loş ışıklardan yararlanılması daha etkili bir görsellik sunacaktır. Bunun yanı sıra gökyüzüne doğru sürekli olan aydınlatma ise gereksiz olan bri aydınlatma seçimidir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*