Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Ülkemizde aydınlatma tercihlerinin tamamen bilinçli bir şekilde yapıldığından söz edilemez. Maalesef aydınlatma nasıl olmalı sorusunun yanıtı hakkında çok fazla bilgi sahibi değiliz. Ayrıca bu sorunun yalnızca bir tek yanıtının olmadığını da belirtmek gerekiyor. Çünkü hangi mekanda, hangi amaçla kullanılacağına bağlı olarak, doğru aydınlatma nasıl olması sorusunun yanıtı da değişecektir.

doğru aydınlatma

doğru aydınlatma

Mekana Uygun Aydınlatma Seçilmeli

Öncelikle aydınlatmanın mekana uygun olması gerekir. Uzmanlar hem evlerde hem de işyerlerinde en doğru aydınlatmanın gün ışığına en yakın olan aydınlatma olduğunu belirtiyor. Bu da beyaz ışıktır. Ancak dekorasyon amacıyla kullanılması gerektiğinde devreye sarı ışık ya da renkli ışıklar da girebiliyor. Bu durumda renklerin enerjisinden de maksimum oranda faydalanmak mümkün olabiliyor.

aydınlatma

aydınlatma

Işık kaynağının titreme yapmaması, sabit olması da önemli hususlardan biri… Titreyen ışıklar hem gözleri hem de psikolojiyi rahatsız eder. Bu yüzden gerek iç mekanlarda gerekse dış ortamlarda titreyen ışıklardan uzak durmak gerekiyor. Işığın düzeyi de büyük önem arz eder. Gözde kamaşmaya neden olmayacak ancak yeterlilik noktasında da beklentileri karşılayacak düzeyde aydınlatma tercih edilmelidir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*