Dekorasyonda Aydınlatma Sistemi ve Önemi

Ev dekorasyonlarında aydınlatma her odanın işlevine göre doğru aydınlatma sistemleri ile sağlanmalıdır. Aydınlatma sistemi hem beden hem de ruh sağlığı üzerinde önemli bir etki yaratmaktadır.

aydınlatma

aydınlatma

 

Yapılan araştırmalarda yetersiz aydınlatma sisteminin kişinin ruh halinde olumsuz etkiler yarattığını ve aktivitelerini doğru gerçekleştirmesini engellediği görülmektedir. Aydınlatma özellikle sonbahar ve kış depresyonuna yakalanmış kişiler için ayrı önem taşır. Işık ve aydınlık bedene iyi gelen kavramlardır.

Salon Dekorasyonunda Aydınlatma Sistemi

Salon; genellikle ana yemeğin yenildiği, televizyon izlenen ya da müzik dinlenen ve yahut sohbet için kullanılan, tüm ev halkının ortak kullanım alanıdır. Salon aydınlatma sisteminde dikkate alınması gereken temel uyarılar; yemek masasının üzerinde iyi bir aydınlatma sisteminin kurulmasıdır.

aydınlatma

aydınlatma

Aynı zamanda oturma ve televizyon izleme alanı olarak düzenlenen bölümde tercih edilmesi gereken aydınlatma seçimi şu şekilde olmalıdır: rahatlamayı sağlayacak aydınlık düzeyine sahip bir avize ve bu avizeyi destekleyen tavan aydınlatması ve buna ek olarak ana oturma gurubunun sağında ve solunda konumlanacak abajurlar. Böylece tavan aydınlatmasını zaman zaman devre dışı bırakarak alçak aydınlatma ya da zemin aydınlatma sağlanabilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*