Cephe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Aydınlatma her alanlarda farklı şekilde yapılıyor. İç mekân aydınlatması farklı olmasının yanı sıra dış mekân aydınlatması da buna göre farklı şekilde yapılıyor. Aynı zamanda iç mekân aydınlatmalarında alışveriş merkezlerinin aydınlatası ile ev ya da ofis gibi alanların aydınlatılması da aynı şekilde olmuyor. Bunun yanı sıra dış mekân aydınlatmalarında da park ve bahçe gibi alanların aydınlatması ile sokak aydınlatmaları da farklılık taşıyor. Cephe aydınlatılması da bu anlamda aydınlatılan olan cepheden yansıtılacağı ışığa göre farklı ürün kullanımını gerekli kılar.

Bina ve Tarihi Eserlerde Cephe Aydınlatılması

Binaların cephe aydınlatılması alanın kullanım alanına ve dış görünümüne göre farklı şekilde olur. Genel olarak kuruluşların aydınlatılmasında her ne kadar soğuk tonlar kullanılsa da özellikle eski belediye alanlarında sıcak tonlar kullanılabilir.

cephe aydınlatma

cephe aydınlatma

Tarihi eserlerin cephe aydınlatılmasında mermer olan zemin ve benzeri olan aydınlatmalarda soğuk tonlara yer verilirken tuğla ve buna benzeri alanlarda ise sıcak tonlar hâkim olması gerekir.

Evlerin ya da apartmanların aydınlatılmasında yerde aydınlatma ürünlerine yer açılırken genellikle sıcak tonlara yer veriliyor. Fakat modern çizgilere sahip olan apartman gibi alanların cephe aydınlatılmasında soğuk ton seçilebilir.

Cephe aydınlatılmasında konusunda uzman olan kişilerden yardım alınması daha profesyonel bir çözüm üretilerek, en doğru seçimin yapılmasına katkı sağlar. Böylelikle bina cephesinin en doğru renk seçimi ile aydınlatılması sağlanır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*