Bahçe Aydınlatmalarında Nelere Dikkat Etmeli?

Tıpkı evler gibi bahçeler de bir yaşam alanıdır. Ancak bu alanlar özellikle görünümleriyle rahatlatan, dinlendiren ve estetik bir manzara oluşturması beklenen bölümler oluyor. Bu yüzden ev sahiplerinin bahçelerinden beklentileri büyük! Pek çok unsur bahçelerin genel görünümünde etkileyici olabiliyor. Özellikle aydınlatma bir bahçenin genel havasında en belirleyici unsurdur. Bu yüzden aydınlatmaya dair bilgi edinmeden bahçe aydınlata ürünlerinizi seçmeyin!

Bahçelerde Loş Işığın Etkisi

Bahçe dekorasyonunda profesyonel yardım alanların ortak tercihi bahçelerde loş ışık kullanılması oluyor. Aslında bu tercihin de son derece doğru olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü çok güçlü aydınlatmalar bahçelerin estetik görünümünü bir anda ortadan kaldırabilir. Bu nedenle sadece belirli alanlarda güçlü ışık kullanmak kafi!

bahçe aydınlatma

bahçe aydınlatma

Işık seçiminde doğallıktan asla uzaklaşmayın. Natürel bir görünüm elde etmek için mutlaka doğal ışık veren aydınlatma ürünleri seçilmeli. Doğal ışık da olsa gereğinden fazla ışık kullanmak ise gözü yorar ve parlamaya neden olur. Bahçelerin büyük bölümünde endirekt aydınlatmaların tercih edilmesinin nedeni budur. Endirekt aydınlatmalar parlama yapmaz ve gözü yormaz.

Yürüyüş parkurları aydınlatmanın en çok önem verilmesi gereken bölümleridir. Bu bölümlerde yerden aydınlatmalar en sık tercih edilenlerin başında geliyor. Ancak kısa ve küçük bahçeler için aplikler de tercih edilebilir. Sokak lambası modelleri bahçelerin aynı zamanda dekorasyon ihtiyacını da karşıladığından büyük ilgi görüyor. Tercih edilebilir fakat çok küçük bahçelerde gereğinden fazla ön plana çıkabiliyor.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*