Bahçe Aydınlatmalarında Işıklandırma Prensibi

Bahçe aydınlatması genel dekorasyonuna uygun olacak şekilde yapılması gereken özellikler taşır. Bahçenin aydınlatılmasında aşırı aydınlatma kullanılması gereksiz ve insan psikolojisini olumsuz etkileyen bir durumudur. Bu sebep ile aydınlatmadan konum, sayı ve enerji yükü belirlenerek plan yapılması gerekir.

Bahçe Aydınlatmalarında Işıklandırma

Bahçe Aydınlatmalarında Işıklandırma

Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bahçe Aydınlatmalarında Işıklandırma Prensibi

Bahçe Aydınlatmalarında Işıklandırma Prensibi

Bahçe aydınlatmasından öncelikli olarak iki hedef vardır. Bunlardan birincisi yürüyüş yolu olarak adlandırılan giriş bölümü diğeri ise vakit geçirilen oturma bölümüdür. Bu kısımların daha aydınlık olması genel bir ihtiyaçtır.

Diğer bir bölüm olan bikri ve ağaçların aydınlatılmasında belli profesyonel çözümlerden yararlanabilirsiniz. Bu aydınlatmalarda kimi ağaç türleri için yerden aydınlatma önerilirken kimi ağaç türlerinde ışığı tutması sebebi ile farklı aydınlatmalar önerilir.

Bahçenin dış dünya ile kesiti olan avlu ya da çit olarak tabir edilen bölümlerinde kullanılan aydınlatma gereçlerinin arasında belli bir mesafe dilimi olması gerekir. Bu mesafe diliminin uzak tutulması aralarda gölgelere ve karartılara sebep olacaktır. Yakın olmaları ise gereksiz bir enerji yükü ile karşılaşmanız demektir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*