Bahçe Aydınlatma Ürünleri Nasıl Seçilmeli?

Bahçelerin aydınlatılması oldukça önemli olup, aydınlatmanın belirli düzeyde yapılması gerekir. Çok fazla ışığın yansıtılması rahatsız edici bir görüntü yaratırken aşırı loş hatta karanlık kalan bölümler ise bahçenin güzelliğini gölgeleyen detaylar haline dönüşür.

Bahçe Aydınlatılması Nasıl Yapılmalıdır?

Bahçe aydınlanılmasında yerin ölçüsüne göre aydınlatma elemanlarının aralıkları ve sayıları belirlenir.

  • Çiçek ve Ağaçlık Alanlar

Bunun yanı sıra ağaçlık alanlar ve çiçeklik olan alanlarda da genellikle sarı ışık diğer adı ile gün ışığı rengi tercih ediliyor. Çiçeklerin ya da ağaçlık alanlarda aydınlatma da yerden aydınlatma ekipmanları tercih edilir. Havuz bulunması durumunda havuz iç kısmının ışıklandırılmasında ise soğuk renk seçimi yapılıyor.

bahçe aydınlatma

bahçe aydınlatma

  • Yürüyüş Yolu

Bahçe aydınlatılmasından en önemli ışıklandırılma alanı ise yürüyüş yolu ve oturma alanının bulunduğu bölümdür.

Yürüyüş yolu üstüne alanın enine göre aydınlatma direkleri tercih edilebilir. Bu alanda da gene gün ışığı renk seçeneğine yer veriliyor. Aynı zamanda güneş alan bir bölüm ise güneş enerjisi ile çalışan ışıklandırma kitlerine de bu alanda yer açılabiliyor.

  • Oturma Alanı

Bahçe otuma alanlarında tavanlı bir bölge var ise oturma grubuna uyum sağlayacak ve dış etkenlerden dolayı zarar görmeyecek olan sarkıt lambalar tercih edilir. Eğer tavanlı bir bölüm oturma alanında bulunmuyor ise meşale tipinde bulunan ya da ayaklılık olan aydınlatma direkleri de bu alan için oldukça dikkat çekici olabilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*