Aydınlatmanın Dekorasyondaki Önemi Nedir?

Salon alanlarının yeteri kadar aydınlatılması gerekir. Işık kaynağının yetersiz olması, eşyalarınızın ve diğer dekorasyon ürünlerinin yeteri kadar fark edilmemesine yol açar. Çok fazla ışık kaynağı ise gözlerin yorulmasına ve eşyaların olduğundan farklı görünmesine yol açar. Işık kaynağının optimum düzeyde seçilmesi ile eşyaların özellikleri ve görünümü daha iyi vurgulanabilir.

Alanın büyüklüğüne göre ışık kaynağının adedi ve şiddeti de değişebilir. Alan ne kadar büyük olursa olsun aydınlatma ürününün çokluğu dekorasyonu bozacaktır. Eğer çok fazla aydınlatma ürününe ihtiyaç varsa, bu ürünleri tavan alanlarına ya da duvar alanlarına yayarak optimum bir çözüm elde edilebilir. Tasarım açısından aydınlatma ürünlerinin salon alanına uyumlu olması gerekir. Masala ayaklı aydınlatma ürünleri, hem ışık kaynağı olarak ayarlanabilir, hem de salon alanlarına modern bir görünüm kazandırır.

Eğer salon alanlarında antika eşyalar dekorasyon unsuru olarak yer alıyorsa, tavanda bulunacak şık bir avize ürünü salon dekorasyonunu tamamlayacaktır.

Alana Göre Aydınlatma Seçimi

Salon ve diğer odalardaki ışık kaynağı seçimi bu tür alanları ferah gösterecek düzeyde olmalıdır. Ancak yatak odası alanlarında durum biraz farklıdır. Yatak odası alanları gün içerisinde pek kullanılmaz. Bu yüzden loş bir Işık kaynağı yeterli olacaktır.

Evin odalarında alanın büyüklüğüne göre Işık kaynağı seçilebilir. Bu tür alanlarda fazla ışık kaynağı kullanmaya gerek yoktur.

Tuvalet ve banyo gibi alanlarda beyaz ışık kaynağı kullanmak yararlı olacaktır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*