Aydınlatma ve Dekorasyon Uyumu Nasıl Sağlanır?

Bir iç mekân aydınlatması sadece bazı güzel lambalar ekleme ve ışığı açmaktan ibaret basit bir görev değildir. Belirli kurallar ve faktörler dikkate alınarak sağlanan aydınlatma ve dekorasyon uyumu; bazı istenmeyen koyu gölgelerin, gereksiz aydınlatılmış alanların önüne geçebilir.

Uyumlu Aydınlatma ve Dekorasyon İncelikleri

  • Doğru ışık boyutu seçmek: Aşırı ışık vermek ve yetersiz ışık kullanmak oda oranlarını ihlal edecektir. Doğru ışık boyutu eşya ve oda ebatları ile orantılı olmalıdır. Örneğin bir yemek masası üzerine bir avize asmak istiyorsanız, yaklaşık bir avize çapı genişlikte olması yeterlidir.
  • Tek bir ışık kaynağı kullanmak; bazı alanları karanlıkta bırakacaktır. Ortam, vurgu ve görev ışıkları kullanılarak dengeli bir aydınlatma yapılmalıdır. Belirli bir yer ve renk sıcaklığını belirlemek için birçok faktör vardır. Odanın, duvarların rengi tipine ve hatta tercihlerinize göre olabilir
  • Lüzumsuz gömme ışıklar kullanmak; dekorasyonda ciddi bir hatadır. Odada düzgün aydınlatma yapmak için ışık duvarlardan yansıtılmalıdır. Komple gömme spotlar yerine dekorasyonunuza güzel bir avize, şık kolye, parça aydınlatma sistemi, duvar ve zemin lambaları ekleyebilirsiniz.
  • Ekstra görev aydınlatma kullanımı: Doğru kullanıldığında görev ışıkları güzel ve işlevseldir. Banyoda bir ayna kenarında, mutfak veya apliklerde kabin ışıkları etkili ve harika görünür ama çok fazla kullanmak gereksiz bir kalabalık ve itici bir aydınlık kazandırır. Gerçekten ihtiyaç duyulan görev aydınlatmalarını planlı kullanabilirsiniz.
  • Işık armatürlerinin doğru seçilmesi: Yanlış aydınlatma ürünleri kolayca odanın bütün görünümünü yok edebilir, adeta kendi evinizde misafir olabilirsiniz. Sadece odaya özel doğru aydınlatmalar seçmek için odanın ana temasını düşünerek uygun aydınlatma grubu tercih etmek gerekir. Aydınlatmalar genel tema ile ilişkilidir. Doğru boyut ve renkte malzemeden yapılmış olmalı tabii ki yeterli ışık vermelidir.
 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*