Aydınlatma Ürünleri Nasıl Yerleştirilmeli

Aydınlatma ürünlerinin mekâna doğru bir şekilde yerleştirilmesi, aydınlatmanın verimi ve estetiği açısından mühimdir. Aydınlatma ürünlerinin yerleştirilme şekli, ürünün kullanılacağı mekâna göre değişir. İç mekân ve dış mekânda kullanılacak aydınlatma ürünlerinin yerleşimi farklı şekilde olur fakat mekânın kendi içinde bu ürünlerin yerleştirilmesi de farklılık gösterir.

Bir evin odaları arasındaki aydınlatmanın seçimi aynı olamaz. Yine bahçe, park, havuz, yol, meydan ve daha sayılabilecek birçok farklı dış mekânda seçilecek aydınlatma ürünlerinin hem nitelikleri hem de bu ürünlerin yerleşim şekilleri farklı olur.

Örneğin yürüyüş yollarında, park ve bahçelerde kullanılacak aydınlatmalarda dekoratif ürünlerin tercih edilmesi gerekir ve bunlar mantar tipi, direk tipi ve aplikler gibi farklı alternatiflere sahip olabilir. O yüzden de aydınlatma ürününün mekâna uygunluğu kadar, o ürünün doğru yerleştirilmesi de hem estetik hem verim açısından hayli önemli.

Mekâna Göre Aydınlatma Ürünlerinin Konumlandırılması

Dış mekânlarda kullanılacak aydınlatma ürünlerinin birkaçından bahsedecek ve yollardaki kullanımına dair bazı örnekler verecek olursak, şunları söyleyebiliriz: Mesela direk tipi aydınlatma ürünleri genellikle yollara iki sıra halinde ve yan yana yerleştirilir. Ürünlerin boyu da yolun genişliğine göre seçilir. Yollardaki virajlara göre ise bu yerleştirme şekli değişir.

Aydınlatma lambalarının aralarındaki mesafe, düz yollar ile virajlar arasında farklı şekilde olur. Yollarda kullanılacak aydınlatmaların mesafesi, virajlarda kullanılacak aydınlatmalar arasındaki mesafeye göre fazla olmalıdır. Kavşaklarda ise bu düzen çok daha başka bir şekil alır.

Askı tipi bir aydınlatma kullanılacaksa, o zaman da yollara tek sıra halinde bir yerleştirme yapılır ve aydınlatmanın yüksekliği ile yolun genişliği aynı olmalı. Eğer bir bahçenin aydınlatması yapılacaksa, bu durumda bahçedeki bitkilerin ya da ağaçların konumu, boyları, bahçenin büyüklüğü önemli hale gelir. Kullanılacak ürünler bunlar göz önünde bulundurularak yerleştirilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*