Aydınlatma Nedir, İyi Bir Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Yaşadığımız ortamın görsel olarak daha iyi algılanması için ışıklandırmaya ihtiyaç duyarız. Aydınlatma, bir mekanı ve içinde bulunan nesneleri algılamayı kolaylaştıran ışıklandırma tasarımlarını kapsar. Işıklandırmada görsellik kadar işlevsellik de önemli bir unsurdur. Mekanlar belirli kriterler dikkate alınarak ışıklandırılmalıdır. Çok yoğun ışıklandırma kadar az ışıklandırma da aydınlatmanın işlevselliğine zarar verir.

aydınlatma modelleri

aydınlatma modelleri

Aydınlatmanın en temel prensibi genel olarak ortamı ışıklandırmaktır. Ancak bazen ışıklandırma ürünleri seçilirken belirli bir bölgeyi, eşyayı, unsuru daha ön plana çıkaran vurgular kullanılır. Yani bölgesel ışıklandırma ürünleri kullanılarak istenilen eşyanın ya da bölgenin ön plana çıkması sağlanabilir.

İyi Bir Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

İster ev ister ofis isterse bahçe aydınlatması olsun, aydınlatmada doğru teknikler ve aydınlatma ürünleri kullanılmadığında ışıklandırmanın başarılı olduğundan bahsedemeyiz. Doğru unsurlar kullanılarak yeterli seviyede aydınlatılan ortamlar daha dikkat çekici ve estetik görünür.

aydınlatma çesitleri

aydınlatma çesitleri

Bahçe aydınlatmasında bahçe için uygun armatürler kullanılmalı, ev aydınlatmasında ekonomik ve şık alternatifler gözden geçirilmelidir. Küçük bir mekanı bile daha geniş ve hoş bir mekan haline dönüştüren aydınlatmada ışık merkezini doğru hesaplamak, armatürleri doğru seçmek aydınlatmanın kalitesini yükseltir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*