Aydınlatma Aygıtlarının Sınıflandırılması

İster kapalı, ister açık alan olsun, alanın büyüklüğü ne olursa olsun, aydınlatma olayı aslında içinde biraz mühendislik, biraz peyzaj, biraz da durumuna göre, iç mimarlık bilgisi gerektiren bir durumdur.

Ama aydınlatma aygıtlarının teknik olarak belirlenmesi tamamen bir mühendislik çalışması olup, diğer birimlerle koordineli olarak seçilmelidir.

Aydınlatma cihazları; uygulama alanlarına, fotometrik özelliklerine, monte edilme şekillerine, ışık kaynağına ve kullanılan malzemeye göre sınıflandırılır

aydınlatma

aydınlatma

Yukarıdaki başlıkları ana hatları ile incelemek gerekirse:

Uygulama alanlarına göre: Burada nerede sorusu karşımıza çıkar. Ve hemen akabinde ne amaçla? Örneğin dış mekan ve iç mekanlarda farklı aydınlatma cihazları kullanır.Hatta dış mekanlar konusu da oldukça geniş bir kavramdır. Bahçe aydınlatması, sokak aydınlatması, havuz aydınlatması hepsi başka başka aydınlatma cihazları gerektirir.

Fotometrik özellik ise basit olarak şu şekilde tanımlanır: Kullanılacak olan cihazın verdiği enerjidir kısaca.

Monte edilme şekli ise aslında oldukça bilindik bir kavram. Yere, duvara, tavana kısaca aydınlatma aygıtının konumlanacağı yer anlamındadır.

Kullanılan malzeme ise işin en önemli kısmıdır zira özellikle bahçe aydınlatması yapılıyorsa mekanik dayanımı yüksek malzemeler seçilmelidir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*