Armatür Nedir?

Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan armatür kelimesi “armatür nedir?” sorusunu akıllara getirir. Bu kelime aslında birçok alanda kullanılır. Bunlardan biri aydınlatma alanı. Genel anlamı bir cihazın ana parçası olsa da aydınlatma için kullanıldığında; bir ya da birden fazla lambayı taşıyan, dekoratif görüntüye sahip olan, ampulleri dış etkilerden koruyan parça olarak bilinir. İç ve dış olarak ikiye ayırılır ve kullanım amacı açısından farklı özellikler gösterirler.

İç ve Dış Ortam Aydınlatmasında Armatür Seçimi

Dış ortam için seçim yapıldığında öncelikle malzemeye dikkat edilmeli. Nem, ısı vb. hava şartlarına karşı dayanıklı malzemeler kullanılmalı. Uzun ömür ve yüksek performans tüm çeşitler için önemli. Kapalı alanlardaki seçimlerde ise ışığın açısı, ışığın yayıldığı alan büyüklüğü ve ürünün modelinin ortamın dekorasyonuyla uyumlu oluşu önemli etmenler. Ayrıca bahçelerini yenilikçi tasarımlar ile aydınlatmak isteyenler Yakan aydınlatma markalı bahçe aydınlatma aplikleri incelenebilir.

armatür

armatür

Tüm odalarda ışıklandırma farklı farklı prensiplere dayalı olduğundan model seçimi de bu noktalar göz önünde bulundurularak yapılmalı. Misafir odası, yemek odası gibi bölümlerde büyük oranda aydınlatma gerekeceğinden birden fazla lambaya sahip armatürler tercih edilmeli. Yatak odası, banyo gibi alanlarda ise daha sade modeller ortamın dinginliği ve büyüklüğü ile uyum sağlar.

 

1 Yorum

  1. tanem diyor:

    Ben armatürleri evimin dış dekoru için kullandım. Çok hoş bir görüntü otaya çıktı. 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*