Armatür Çeşitleri

Aydınlatma armatürleri, kullanıldıkları alana ve sunmuş oldukları ışığa göre farklılık gösterir. Dış mekan aydınlatmasında kullanılan armatür çeşitleri vermiş olduğu ışık eğrisine göre dar, orta, geniş ve orta geniş olarak gruplandırılır. Işık dağılım eğrisi orta geniş olan armatürler bahçe, park ve paraz yeri gibi alanlarını aydınlatılmasında kullanılır. Yol ve kavşaklarda ise ışık dağılım eğrisi dar olan ve geniş olan armatürler tercih edilir.

Kullanıldıkları Yere Göre Armatür Çeşitleri

Armatürler kullanıldıkları yere göre yol armatürleri, park ve bahçe armatürleri, projektörler olarak gruplandırılır. Yol armatürleri, yollarda, cadde ve sokaklarda kullanılır. Bahçe ve park armatürleri direk tipi, mantar tipi ve aplik olarak üçe ayrılır. Direk tipi armatürler 2-3 metre boyunda olan armatürlerdir. Mantar tipi armatürler 50 cm ile 100 cm boyundadır.

armatür çeşitleri

armatür çeşitleri

Çim aydınlatmasında ve yürüyüş yolu aydınlatmasında bu armatürler tercih edilir.  Aplikler ise duvara monte edilen armatürlerdir. Duvara monte edilen aplikler bulundukları alanı aydınlatırlar. Projektörler ise meydanlarda, anıtlarda, spor alanlarında ve bina dışında yüksek aydınlık isteyen alanların aydınlatılmasında kullanılır. Projektörler zemine monte edilebileceği gibi direğe monte edilerek de kullanılabilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*