Ampul Seçiminde Önemli Kriterler Nelerdir?

Saydam veya yarı saydam, gaz sızdırmaz özel cam bir kılıftan oluşan ve içinde dönüştürücü ışık veren bir filaman yer alan aydınlatma düzeneği olan ampul en çok kullandığımız araçların başında gelir. Devreden akım geçtiğinde ve ampul, elektrik akımını filamana getiren duya takıldığında devrenin tamamlanmasını ve ampulün ışık vermesi sağlanır.

Ampullerin üzerinde yer alan iki rakam bulunur. Bunlardan biri V sembolü ile belirtilen ampulün potansiyel farkını (voltajını) gösterir. Bu rakam 110 volt / 220 volttur. Üzerindeki volt değerine göre uygun şebekede kullanılmalıdır. Diğer sembol W ampulün gücünü gösterir ve her ampulün gücü yani aydınlatma derecesi birbirinden farklıdır. Ampuller için kullanılan duylar da birbirinden farklıdır ve hepsi aynı armatüre uymaz.

Bu Detaylara Dikkat!

Lambanın şekli ve türü kullanılacak aydınlatma sistemine göre değişir. Bir genel aydınlatma için kullanılan tepe lambası veya avize tipine göre ampul seçilmelidir. Bir evde, kullanım alanına göre spot tavan lambaları, aplikler veya lambader, masa lambası gibi aydınlatma ürünleri için akkor, halojen veya LED ışıklar tercih edilebilir. LED ampuller, halojen ve akkor lambalara göre çok daha fazla avantaja sahiptir.

  • Akkor lambalarda W değeri önemli iken LED lambalarda (L) lümen değerine bakılmalıdır. Seçilen ampulün lümen değerinin yüksekliğine göre yaydığı ışık miktarı da yüksektir.
  • Ampul seçiminde önemli bir başka kriter de renkleridir. Sıcak sarı veya soğuk mavi gibi renkler ortam ambiyansını değiştirir ayrıca psikolojik etkileri de farklıdır.
  • Enerji verimliliği açısından da ampuller birbiri ile kıyaslanabilir. A++ en yüksek enerji verimliliğini ifade eder.
 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*