Ampul Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Ampul seçimi, aydınlatmanın en önemli noktalarından biri. Bu seçimi yaparken elbette dikkat etmemiz gereken en mühim detay, seçtiğimiz ampulün enerji tasarrufu sağlıyor olabilmesi. Özellikle çok uzun müddet kullanılan alanlarda bu tasarruf, enerji ihtiyacının artık gitgide arttığı bu çağda göz ardı edilemeyecek bir konu. Diğer önemli nokta da seçtiğimiz ampulün bizim aydınlanma ihtiyacımızı karşılaması ve bunu yaparken de göz sağlığımıza zarar vermemesi. İşte bütün bunlar için de aydınlatmada kullanılacak ampuller hakkında detaylı bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

Kullanım Alanınıza Göre Ampul Seçimi

Evimizde ya da işyerimizde doğru ampulü nasıl seçmeliyiz? Genel mi yoksa lokal aydınlatmaya mı ihtiyacımız var? Sarı ışık mı, beyaz ışık mı tercih etmeli? Bütün bu soruların cevabı için genel bir bilgi verelim.

Örneğin buzlu ampuller geniş açılı bir ışık dağılımı sağlar. Kompakt floresan ampuller ise klasik ampullerle aynı oranda ışık sağlar ama klasik ampullerden daha tasarrufludur. Led ampuller sıcak beyaz bir ışık verirken, yüzde 90’a yakın bir enerji tasarrufu da sağlar.

Ampul seçimini yaparken, mekânınızın görüntüsünü de göz önünde bulundurmalısınız. Soğuk renklerin hâkim olduğu bir mekânda sıcak renkte bir ampul tercih edilmemeli. Keza sıcak renkli bir mekânda, soğuk renkli ampullerin seçilmesi de yanlış bir tercih olur.

Çalışma ortamlarında ve işyerlerinde soğuk beyaz ışık verimi artırması bakımından tercih edilir fakat bu ışık evlerde çok kullanılmaz. Bilhassa uyku problemi olanlar için tercih edilmemesi gereken ışık türüdür.

Yani ampul seçerken, hem mekânınızın özelliklerine hem mekândaki aktivitelerinize hem de ampulünüzün tasarruflu olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Aynı ışık gücüne fazla para ödememek, vaktinizi sizi yoracak bir ışık altında geçirmemek ve mekânınızı doğru yansıtmayacak bir tercihte bulunmamak için bu konulara dikkat etmelisiniz

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*