Ampul Çeşitleri

Aydınlatma, özellikle de elektrik ile aydınlatmada akla gelen ilk icat ampuldür. Elektrik enerjisi yoluyla ışık üreten araç olan ampul 1880 yılında Thomas Edison tarafından icat edildi. İçinde wolframdan üretilmiş filaman adı verilen bir tel bulunur. Bu tel üzerinden elektrik akımı geçmeye başladığında yaklaşık 3000 oC sıcaklığa yükselerek ışık yayar.

Ampul Çeşitleri

Ampul Çeşitleri

Bu ampul çeşidi ‘akkor ampul’ olarak adlandırılır. Cam bölmenin içinde filaman, filamanın destek çubukları ve asal gaz -genellikle argon gazı- bulunur. İçinde sadece asal gaz olan akkor ampullere ‘standart akkor ampul’, asal gazla beraber halojen buharı içeren çeşidine ‘tungsten-halojen ampul’ denir.

Ampul Çeşitleri

Ampul Çeşitleri

Ampuller Çeşitlerine Göre Sınıflandırılabilir

Ayrıca akkor ampullerden farklı olarak ‘gaz boşalım ampulleri’ adı verilen ampuller de mevcuttur. Bu ampullerin cam kısımlarının içinde çeşitli metal buharları veya gazlar vardır. Gaz boşalım ampulleri elektriğin bu gazlar yardımıyla dolaşımından ışık üretir. Alçak basınçlı ve yüksek basınçlı olarak ikiye ayrılan bu ampul çeşidinde alçak basınçlı ampullere florasan, yüksek basınçlı ampullere cıva buharlı ampuller örnek gösterilebilir. Ayrıca soğuk veya sıcak ışık veren ampuller, enerji tasarruflu ampuller, dekoratif ampuller gibi yaydığı ışığın çeşidine

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*