Akıllı Şehir Aydınlatması Hangi Yöntemler ile Uygulanır?

Akıllı şehir aydınlatma projeleri günümüzde yavaş yavaş şehir planları içinde yer almaya başladı. Akıllı şehir aydınlatmalarında en önemli amacın, güvenlik ve enerji tasarrufu olarak aktarılsa doğru bir saptama yapmış olunur. Kentsel dönüşüm proje kapsamı içinde bulunan ve şehir aydınlatmalarının tek bir alandan web tabanlı bir sistem ile takip edilebildiği bu program sayesinde gece aydınlatmaları daha sağlıklı olacak. Trafiğin olmadığı alanlarda dim etme özelliğini ( loşlaştırma) kullanarak enerji tasarrufuna etki eden uygulama aynı zamanda her hangi bir aydınlatmada oluşan arızanın da hemen tespit edilmesine olanak sunuyor. Bu sayede bakım ve onarım hizmetinden de nokta atışı yapılarak tasarruf elde etme imkânı doğdu.

şehir aydınlatması

şehir aydınlatması

Bunların yanı sıra kullanılan led aydınlatma araçları ile şehir aydınlatmasında kullanılan enerji bütününde oldukça büyük bir düşüş yaratılarak, ciddi bir tasarrufunda sağlanması mümkün olur.

Akıllı Şehir Aydınlatması Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Akıllı şehir aydınlatma sistemi yaya ve araç trafiğinin bulunduğu her alanda ve şehrin her noktasında uygulanabilir. Hali hazırda olan sistem üstüne yapılan bu uygulama ile şehir haritasını ana panodan görme imkânı da doğuyor.  Şehrin tamamının görülebildiği pano da ayrıca bölge bölge aydınlatma analizi yapılarak belli başlı raporlamalarda alınabilir. Bu raporlama içinde hangi alanlarda çalışmaların olduğu ya da hangi alanlarda daha çok arıza tespit edildiği de alınabilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*